Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Tematická skupina: Nový občanský zákoník

TémaAutorVloženoPočet příspěvků k tématuPoslení příspěvek k tématu
Kolegové, mám dotaz, je možné použít § 1129 NOZ v nálsedující věci. Odbor životního prostředí vydal stavební povolení na stavbu kanalizačního řadu na pozemku s více vlastníky, přestože jeden z vlastníků nepodepsal smlouvu o provedení stavby, přičemž uplatnili výklad sekce vodního hospodářství min. zemědělství č. 43304/2008-15100, dotyčný spoluvlastník se proti vydaným stavebním povolením neodvolal a rozhodnutí je pravomocné. V současné době jsou podávány žádosti o územní souhlasy na stavby kanalizačních přípojek, přičemž některé části kanalizačních přípojek v dané lokalitě se napojují na kanalizační řád, který vede před pozemek dotyčného vlastníka (1/8) který nepodepsal smlouvu o provedení stavby. Jsme toho názoru, že s ohledem na § 96 odst.3 písm. a) stavebního zákona je k žádosti o územní souhklas nutné připojit doklad o právu provést stavbu (bez tohoto dokladu nelze povolit)- Stavebník a i OŽP uvádí, že je možné použít právě ustanovení § 1129 NOZ. Děkuji za Vás názor. Dana 5.8.2014 10:40:2698.8.2017 7:42:02
Dobrý den, nevím jak postupovat po platnosti nového občasnského zákoníku. Jsem vlastníkem pozemku, na kterém ale chceme stavět s přitelem společný dům. Pravděpodobně mu budu muset dát právo stavby těsně před žádostí o hypotéku, abychom vůbec mohli začít stavět. Ale nevím jak postupovat nyní, kdy chceme podat žádost o stavební povolení. Můžeme ho podat společně, když on není vlastník a nemá žádné právní nároky? Nebo ho mohu podat já a on ho pak bude moci použít a nebude problém dům postavit společný popř dům na jeho právu stavby. Nebo budeme muset on pak žádat o stavební povolení znovu? Martina 3.2.2014 22:46:3826.2.2014 13:08:58
Kolegové, mám podobný problém jako KV: Už někdo řešíte, jaký doklad podle nového OZ má předložit člen společenství vlastníků jednotek podle §110/1/a)SZ? Má to být "rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek přijaté podle zvláštního právního předpisu", kterým je teď nový OZ. Tam už ale není nic podobného, jako bylo v § 11 zákona o vlastnictví bytů. A co když má stavebník doklad (rozhodnutí shromáždění vlastníků)podle starého zákona o vlastnictví bytů a žádost o stavebko dává teď? Prosím poraďte. jon 6.1.2014 8:32:05717.1.2014 14:08:27
Kolegové, myslíte si, že nové ustanovení § 1243 (právo stavby) má nějaký dopad na stavební zákon a na to, jaký doklad bude stavebník po 1.1.2014 předkládat stavebnímu úřadu jako „doklad o právu provést stavbu“ (v územním řízení), popř. „doklad prokazující právo založené smlouvou provést stavbu“ (při ohlášení, ve stavebním řízení) dle stavebního zákona? Bude dokládat: a) smlouvu „o právu provést stavbu“ tzn. v podstatě jakoukoliv libovolnou, obecnou (nepojmenovanou) smlouvu, jako doposud, b) nebo bude předkládat smlouvu o právu stavby uzavřenou podle § 1243 odst. 1 NOZ, c) nebo bude toto právo prokazovat nikoliv smlouvou samotnou, ale výpisem z katastru nemovitostí ("veřejný seznam" podle odstavce 2), kde bude toto právo stavby již zapsáno? Lída 16.12.2013 8:09:1823.1.2014 12:56:54
Kolegové, už jste někdo řešil povinnosti společenství vlastníků bytů po zrušení zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů novým občanským zákoníkem? Konkrétně jak se bude řešit problematika usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby. Začíná to být aktuální, protože některá společenství, která dnes nedosáhnou na požadovaný souhlas 100%, čekají jak na smilování na nový OZ, že tam pro ně bude výhodnější právní úprava. Podle mně to vypadá, že by se mohli dočkat - viz §§ 1206-1209 NOZ. KV 13.11.2013 17:32:470

Přidat nové téma do diskuse

Jméno:
Email:
Téma:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 17. 8. 2017 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2017