Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Dobrý den, chtěla bych se podělit o zkušenosti ze školení pořádané agenturou BOVA na téma Územní plánování. Hlavním tématem byly samozřejmě aktuální ÚAP. Po shlédnutí zcela totožné prezentace z minulého roku na téma pořizování ÚAP, jsem zcela ztratila iluze o postupu prací na MMR na pořizování ÚAP. Zásadním nedostatekem této prezentace byla neschopnost vysvětlit kam vlastně se hotové ÚAP mají předávat. V přednášce byla zmíněna pouze povinnost předat ÚAP stavebním úřadům v působnosti ORP. Zcela autoři stavebního zákona zapoměli na to hlavní a tím je předání ÚAP na kraj, abychom tímto splnili zákonnou povinnost. Při vzneseném dotazu zda se v prezentaci neopomělo předat ze zákona ÚAP hlavně na kraj, tak asi po desetiminutovém hledání v zákoně, odpověď zněla §29 odst. 3 a toť vše. S tím, že to v prezentaci nějak asi zmizelo....Přístup MMR k pořizování ÚAP a hlavně metodické pomoci je velice nedostačující. Tvůrci stavebního zákona netuší jak je to v praxi a podle mého názoru ani nechtějí tušit. Toť vše. Omlouvám se za tento přízpěvek, ale o toto jsem se podělit musela.

PříspěvekAutorVloženo
9.6.2009 7:48:27 Děkuji, jsem rád že si na mě nezapoměl. Momentálně pracuji na změně ÚP, což mi obec schválila(bohužel jsou to ale dva ztracené roky - pro někoho málo, pro někoho moc viď ?). Nechceš-li být jen zajímavým (pravděpodobně úředníkem), ale i užitečným, poraď prosím i ostatním, jak z toho ven, aniž bych musel úředníka tlačit do něčeho s čím by on měl sám problém v případě vnitřní kontroly popř. jeho vlastního přesvědčení. V opačném případě prostě jen dokazuješ, že znáš-li jako úředník kličky v zákoně, pak tento zákon který naplňuješ omezuje většinu a vyvolení resp. lépe informovaní si ho prostě upraví pro své potřeby a ty přepychové baráky do NÚ stejně postaví. Slyšel jsem obecně o jedné možné kličce skrze katastrální zákon, je to ono ? Jinak k tomu omezení fora jen pro úředníky (psaní příspěvků) mi UUR odpovědělo, že to není možné, tak promiňte všichni, ale je to jejich rozhodnutí, já jsem se snažil to zařídit. Na druhou stranu plno z Vás rozumných si myslím stejně zůstane u anonymity i za těch obtěžujících občasných příspěvků "nedostatečně" vzdělaného lidu. 14.6.2009 17:22:46
Řekl bych, že to psal ten tzv. "přírodní člověk", kterého tu už dobře známe z jiných částí diskusního fóra a kterému zřejmě nevyšel jeho záměr umístit dům někde ve volné krajině. No já bych věděl, jak zákon šikovně obejít. 9.6.2009 7:48:27
Hezky napsané - stručně a jasně. 9.6.2009 7:28:44
Vážení úředníci, ani se vaší frustraci nedivím z toho co za lidi máte nad sebou. Vymýšlejí zhovadilosti, kde "praxe" v používání zákona je pro ně slovo sprosté, školení jsou prováděna jen pro to aby se neřeklo, že nic nedělají a navíc sami pak vidíte neschopnost převodu jejich bezbřehé teorie do praxe. A tito lidé nám utvářejí ať přímo či nepřímo životy právě tím, že vytvářejí z jedné strany frustraci úředníka nad tím, jak ho chce stavebník obelstít z důvodu zprasených paragrafů a kdejakých mnohdy i paranoidních zákazů (navíc když jsou peníze, zákon většinou přestává platit - viz rusáci v Karlových Varech) a naopak frustrace staveníka vůči zákonu a státu, jehož jste bohužel vykonavatelé, že zakazuje stavět v nezastavěných územích nebo developery za velmi mastné ceny neurčených lokalitách a to krom těch nepěkných podnikatelských zón i ty pro okolí a rozvoj života v obci pěkné, technologicky udržitelné ekodomy, kde ti lidé nemají absolutně zájem si ničit přírodu kolem sebe, ale žít naopak v souladu s ní. Právě tyhlety složky vyšší moci nás skrze zákon rozdělují na dvě skupiny, které proti sobě pokřikují, vysmívají se sobě navzájem, obviňují nicneděláním, obviňují se nedostatečnou vzdělaností žádá-li někdo o pomoc apod. Nevěřím, že i mezi úředníky nejsou lidé, kteří chtějí taky namísto žití v kralíkárnách bez jakéhokoliv vztahu ke svému okolí, pozemku a přírodě najít své místečko někde na vesnici v okolí srdci blízké přírody. Proč hned každý úředník za takovým to cílem hledá bohatého podnikatele pro kterého peníze znamenají jedinou svobodu a moc nebo hlupáka, který nehledí na přírodu kolem sebe ?. Existuje a přichází stále plno nových mladých lidí, kteří by chtěli začít nový život, úplně jinak než bylo dodnes ve společnosti zvyklostí - tzn. drancováním všeho živého kolem, znečišťováním všeho kolem co je za mým plotem, bezohledností ke stávající fauně a floře i okolním lidem. Kdy už konečně pochopíte, že jediný kdo je schopen rozlišit a rozhodnout o dané stavbě i využití pozemku je jen člověk, nikdy to však nebude zákon z důvodu zvé omezenosti !. Poslední dobou se zde množí dotazy na stavby mimo zastavěné území a zemědělské stavby. Přemýšleli jste někdy proč asi ?. Lidé kteří chtějí radikální změnu ve svém životě, hledají na vesnici a v těchto územích opak toho co je dnes v urbanizovaných aglomeracích. Jsou to věci opačné k těmto jevům: bezohlednost k druhým lidem v okolí, bezohlednost na svůj zbytečný rozsah konzumu a posléze nezájem o to kde a jak končí mé odpady z domácnosti, dále kvalita ovzduší, vody, absolutní nedostatek smysluplného vyžití dětí uprostřed měst, všeobecná agrese lidí počínaje dětmi, žádný vzah k hodnotám jež vytvořil svou prací někdo jiný a další a další. Ano i takové stavby chtějí být tím odrazovým a potřebným můstkem, kde je ty změny provést. Ty neprovedete ve stávajícím prostředí měst a mnohdy i menších obcí. Zdají se Vám tyto krásné sny těch běžných lidí natolik bezhlavé, stupidní, klamné apod. ? Proč regulovat tyto aktivity paušálně, když je možné ty špatné v rámci zákona prostě nepovolit. Nešlo by tyto světlé činy řešit např. veřejnoprávní smlouvou a stanovit v ní podmínky, tak aby jednoznačně záměr definovala a také definovala i jejich další život, tím že pokud např. nedodrží dané paramatry nebude stavba povolena k užívání a stavebník bude muset provést zpětnou rekultivaci takto zasaženého pozemku, popř. pohlídat provádění této stavby už v průběhu výstavby ? Člověk, který to myslí s tatkovým záměrem vážně, nemá důvod na to nepřistoupit, naopak úředník a jiní lidé se mohou inspirovat tím, že žít se dá i jinak. 8.6.2009 18:23:53
Ještě před 14 měsíci tvrdil Ing. May z MMR, že ÚAP budeme kreslit na papír. Digitální data budeme zpracovávat do papírové podoby. Zavolejte si dnes Ing.Maye a v záplavě cizích slov se dozvíte, že digitální podoba je nezbytná.Závěr: MMR začíná chápat, jak začít pořizovat ÚAP. 8.6.2009 13:37:00
Nevím, k čemu budou ÚAP stavebním úřadům - k ničemu. 15.4.2009 16:03:29
ÚAP jsme předali jak na kraj tak i všem stavebním úřadům - viz. § 166 odst. 1 stavebního zákona. Jirka 15.4.2009 10:51:23
předávání úap stavebním úřadů je bezpředmětné a stavební zákon to neukládá.. držím se striktně zákona, podle § 29 se úap předávají kraji! že to málo důrazně přednášející prezentovali, by mě nevytáčelo, ale máte pravdu, že metodická pomoc vázne a taky to podle toho vypadalo..při předávání na kraji jsme měli možnost nahlédnout do již hotových dokumentací - každá je jiná :) Lenka 16.12.2008 6:39:09

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 8. 12. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021