Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Reaguji na dotaz p. Třaskoše. Na náš městský úřad také došel dopis, ve kterém se Telefonica O2 Czech Republic, a.s. zmiňuje o úhradě nákladů pořizovatelem a to nákladů na pořízení kopií dat, nákladů na pořízení nosiče a nákladů na dopravu. Uvádějí zde, že předání dat proběhne osobně, čímž se zřejmě také zvedají náklady na dopravu. Toto si myslím není zrovna v pořádku. Poskytovatel může data poslat poštou a cena pak rozhodně nebude tak vysoká. Nevidím důvod, proč data předávat osobně. Nakonec si pak pro ně budeme muset jet sami, ne? :) Dále náklady na pořízení kopií dat Telefonica O2 kalkuluje dle doby pořizování kopií dat, což si myslím, že není relevantní, respektive nelze si ověřit, jak dlouho poskytovatel tuto činnost prováděl. Navíc cena je velmi vysoká a nedovedu si představit, jakou kalkulací k této částce společnost došla. Pro příklad: za 30 minut pořizování dat si Telefonica O2 účtuje 207,- Kč, za každých dalších 15 minut pak 103.50,- Kč. Skutečně se mi to nezdá přiměřené. Dle nového stavebního zákona č. 183/2006 Sb. § 27 odst. 5 je vlastník dopravní a technické infrastruktury požadovat na pořizovateli úhradu nákladů spojených s poskytnutím údajů o území, nejvýše však do výše nákladů pořízení jejich kopií, nosičů dat a nákladů na doručení pořizovateli. Do jaké míry, respektive částky, si budou poskytovatelé tento odstavec vykládat, opravdu netuším. Možná se ještě budeme divit. Zřejmě by k tomuto mohl být vydán nějaký komentář, či příloha v podobě ceníku. Netušíte někdo, jak se tento problém bude řešit? Pokud by každý poskytovatel kladl takto nesmyslné finanční nároky, cena na pořízení ÚAP by pak znatelně vzrostla, na což rozpočty obcí nejsou připraveny. Vážení, obávám se, že v procesu pořizování ÚAP nás ještě čekají mnohá překvapení. :) Děkuji. Neumannová

PříspěvekAutorVloženo
Ohledně společnosti Telefonica O2 .. data jsem již od nich převzal a ač jsuo zatím jediní co požadovali platbu za dat, tak těch cca 900,- Kč není nejhorších .. na to, že dle osoby jenž mi data předávala, na tuto oblast (ÚAP) vůbec nebyli připraveni (což je neomlouvá), tak je to celkem "v pohodě" Janík 30.3.2007 13:44:31
Re: p. Mejsnar Děkuji za upozornění. Máte pravdu, úhradu nákladů může požadovat POUZE poskytovatel dopravní nebo technické infrastruktury, na tuto pasáž bych úplně zapomněl. A co se týče dopisu od Geofondu, ten jsme obdrželi jako odpověď na náš dotaz ohledně ÚAP. Stojí v něm, že Geofond v současné době zracovává metodiku poskytování údajů, ale nakonci odkazuje na výstup pro běžné externí uživatele dat. Jiří Urban 21.2.2007 13:34:17
Ohledně toho Geofondu: Prozatím jsme od ni ch žádný dopiys neobdrželi, ale v každým případě dle mého názoru má Geofond smůlu, jelikož v zákoně se jasně píše v §27 odst. 5, že pouze vlastník dopravní a technické infrastruktury může požadovat na pořizovateli úhradu nákladů ... Jaromír Mejsnar 21.2.2007 12:29:55
Tak dnes jsem měl možnost hovořit se zástupcem společnosti Telefonica O2, který mi vysvětlil, co všechno se bude započítávat do nákladů na pořízení dat. V ceně prý opravdu bude zahrnuta pouze práce potřebná k vytvoření kopií. Když jsem se ptal na jeho odhad ceny pro ORP Náchod, tak mi byo řečeno, že to bude cca 1500 Kč. Což se mi nezdá zas až tak přehnané. Posouzení nechám na Vás... Jiří Urban 20.2.2007 15:53:02
Dobrý den, tak mi dnes přišli další informace ohledně ÚAP. Tentokrát jsem obdržel mail od Geofondu. Nabízí standardní výstup za standardní ceny. Ale ty ceny - řekl bych, že Tlefonica je ještě docela levná - geofond má za provádění mapové kompozice v GIS 480 Kč/hod, práce operátora 250 Kč/hod... V současné době prý MŽP pracuje na metodice k ÚAP, tak uvidíme, jak se to celé vyvine. Snad to bude i levnější, protože takhle by ty náklady byly opravdu vysoké... Jiří Urban 15.2.2007 12:19:43
Neviděl bych tuto problematiku tak černě. Zákon v tomto směru pro mě hovoří jasně - náklady se hradí pouze na pořízení kopií. To zanmená, dle mého názoru, že prvotní zpracování (do formy, ve které údaje poskytne) musí zajistit poskytovatel na své vlastní náklady. Platba za kopii, pak už snad nebude nikterak závratná. Uvidíme, jak se k tomu postaví kraje a smotná Telefonica. Navíc do 15.2.by nás měla Telefonica kontaktovat (tak to stálo v dopise), tak se při jednání s nimi snad dozvíme přesnější informace. Jiří Urban 14.2.2007 8:43:45
Chtěl bych reagovat na tuto připomínku. Samozřejmě jsme také obdtrželi dopis od společnosti Telefonica O2, jejich ceník mě asi zarazil stejně jako Vás a tak jsem nelenil a zaslal jeho kopii na Krajský úařd, a vzhledem k tomu, že dnes a mají kraje poradu s MMR tak mě slíbili, že se na tuto pdroblematiku zeptají, tak snad budeme koncem týdne chytřejší. No a pokud by si správci technické infrastruktury představovali úhardu nákladů jalko O2, tak by jsme se mohli dočkat toho, že si do částky napočítají počítač, DVD mechaniku, možná novou kancelář, kterou si museli pronajmout nejlépe v Praze, náklady na mzdu pracovníka, kterého kvůli ÚAP museli přijmout ... No a to potom by se nám ty ÚAP pěkně prodražili, tak jsem zvědav jak se k tomu postaví MMR, a že si to co jsem uvedl nevezmou za své poskytovatelé technické infrastruktury :-) Jaromír Mejsnar 13.2.2007 9:19:49

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 8. 12. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021