Česky English Deutsch Francais
Espon

Teze politik
Teze politik. Udržitelná urbanizace v Evropě
Hledání příležitostí k podpoře udržitelné urbanizace v mém regionu


Od roku 2000 bylo v Evropě každý den přeměněno na urbanizované využití území odpovídající přibližně 250 fotbalovým hřištím (180 ha). Tento vývoj značně převyšuje růst počtu obyvatel. Urbanizace probíhá i v regionech, které se zmenšují. V Evropě je přeměna zemědělské půdy na městskou výsledkem vědomých rozhodnutí.

Účelem těchto tezí politik je poskytnout městům, regionům a státům metodický přístup k zefektivnění současných postupů urbanizace, a tím podpořit realizaci Evropské zelené dohody, Územní agendy 2030 a Nové lipské charty. Uplatnění tohoto přístupu demonstrují dva případy, jeden v Chorvatsku a druhý v Litvě. Po zemětřesení v okolí Záhřebu v březnu 2020 si Ministerstvo pro územní plánování, výstavbu a státní majetek Chorvatské republiky vyžádalo doporučení, jak propojit procesy obnovy ve třech postižených regionech s udržitelným využíváním území. Ministerstvo životního prostředí Litevské republiky požádalo o podporu při realizaci Komplexního plánu území Litevské republiky.

Přeloženo z anglického originálu.

Překlad: Lubor Fridrich
Redakce české verze: Lubor Fridrich a Milada Hroňková
Českou verzi vydal Ústav územního rozvoje, červenec 2022


Adobe Acrobat PDF Teze politik. Udržitelná urbanizace v Evropě. Hledání příležitostí k podpoře udržitelné urbanizace v mém regionu.
(2022-07-espon-udrzitelna-urbanizace.pdf, 2 556 kB)

TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 25. 8. 2022 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2022