Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Restaurace v bytovém době opakovaně nedodržuje provozní dobu (a ruší noční klid), kterou jí stanovil stavební úřad v kolaudačním rozhodnutí do 22:00. Naposledy jsem musel za jediný večer volat 5x policii, vůbec to ale nepomohlo, hluk a zábava hostů trvala až do 3:00. Poslal jsem proto stížnost na živnostenský úřad a požaduji odebrání živnostenského oprávnění provozovateli restaurace, protože podnikatel závažným způsobem porušil nebo porušuje podmínky stanovené rozhodnutím o udělení koncese, tímto zákonem nebo zvláštními právními předpisy. Živnostenský úřad se ale vymlouvá, že "Živnostenský zákon však neukládá povinnost tuto dobu dodržovat a v současné době ani jiný právní předpis, který by mohl řešit tento případ v rámci zákonných kompetencí živnostenského odboru." Podle ust. § 58 odst. 1 živnostenského zákona živnostenský úřad zruší živnostenské oprávnění, jestliže a) podnikatel již nesplňuje podmínky podle § 6 odst. 1 písm. b) nebo c), ledaže v případě § 6 odst. 1 písm. b) je živnost provozována se souhlasem soudu podle § 12, b) nastanou překážky podle § 8, nejedná-li se o překážku podle § 8 odst. 5 u živnosti volné, nebo c) podnikatel o to požádá, nebo d) podnikatel neprokáže právní důvod užívání prostor podle § 31 odst. 2. Podle ust. 58 odst. 2 téhož zákona živnostenský úřad zruší živnostenské oprávnění nebo pozastaví provozování živnosti na návrh orgánu státní správy vydávajícího stanovisko podle § 52 odst. 1 z důvodu, že podnikatel závažným způsobem porušil nebo porušuje podmínky stanovené rozhodnutím o udělení koncese, tímto zákonem nebo zvláštními právními předpisy. Nechce se mi věřit, že by byla na dveřích restaurace uvedena provozní doba jen tak pro legraci a při jejím nedodržování s tím nešlo nic udělat. Co poradíte ?

PříspěvekAutorVloženo
Provozní dobu není oprávněn uvádět ani kontrolovat stavební úřad a nemůže ji ani omezovat. Každý provozovatel má povinnost dodržovat předpisy týkající se hluku z provozu. Každá fyzická osoba se rovněž má chovat v souladu s předpisy, např. dodržování nočního klidu a pod. Hluk z restaurace (chování a hluk návštěvníků) řeší policie. Hluk z rádia nebo jiného zařízení v restauraci řeší hygiena. N 13.6.2013 13:33:30
Provozní dobu vždy uvádím vzhledem k tomu, že pro noční provoz jsou stanoveny jiné, byť hygienické limity. Pokud by byl ve stavebním povolení nebo jiném povolení projednán i noční provoz, což by mělo jednoznačně ze závazného stanoviska KHS vyplynout, není třeba toto omezení uvádět. Ale je zřejmé, že v bytovém domě noční provoz není možný, proto je tam omezení do 22 hod. Domnívám se, že stavba je užívána v rozporu s povolením stavebního úřadu, ovšem vymahatelnost je dost problematická, jak víme. Též by bylo možné řešit soudně. Jinak doporučuji hromadnou stížnost. 12.6.2013 15:27:13
Provozní doba musí být na restauraci vyvěšena ze zákona. Předpokládám, že tam není jen tak pro legraci. V daném případě mi nejde primárně o hluk, ale o dodržení provozní doby. Petr K. 5.6.2013 14:11:48
Mám pro Vás návod od ombudsmana. Můj názor je, že stavební úřad to nemá řešit a provozní doba v rozhodnutí by neměla být, ale mrkněte na to: http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/hluk-obtezovani-hlukem/ Karel 5.6.2013 11:36:02
Kolegové, nediskutujme s nespokojeným sousedem. Jinak se nám z tohoto fóra stane občanská poradna. M 5.6.2013 10:30:29
A ještě si myslím že provozní dobu upravuje provozní řád, který by si měla kontrolovat hygiena. P.S. II 5.6.2013 10:16:40
Já nějak nechápu na základě čeho jste stanovil tu podmínku provozní doby v kolaudačním rozhodnutí... Doporučuju si přečíst zákon č.50/1976 - konkrétně § 82 odst.2. Podle mě tam žádná taková podmínka být nemá P.S. II 5.6.2013 10:13:51
No ale pokud je to v kolaudačním rozhodnutí, tak užívání stavby po 22:00 je s ním v rozporu, nebo ne? 5.6.2013 9:23:42
Toto je diskuzní fórum pro stavební úřady. Takové věci si prosím řešte s advokátek. Děkujeme. mq 5.6.2013 8:31:36

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 22. 10. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021