Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Sledoval jsem v TV vystoupení ministryně Šlechtové o chystané změně stavebního zákona a musel jsem se hořce pousmát. Prý to bude velké zjednodušení a urychlení, vše za stavebníka vyřídí jeden (tedy stavební) úřad, žádosti se budou podávat elektronicky atd. No to chci vidět, jak nám budou elektronicky posílat projektovou dokumentaci, jak ji potom budeme elektronicky ověřovat atd. Vypadá to že budeme za stavebníka i obstarávat závazná stanoviska DO, vyjádření síťařů apod. tak to bych rád věděl jak to vidí ministryně v praxi. Prý jde hlavně o to urychlení povolovacího procesu, stavebním úřadů to prý všechno trvá moc dlouho. V pořadu bylo argumentováno konkrétním případem, kdy stavebník potřeboval pro získání stavebního povolení 12 měsíců a velký počet různých vyjádření a stanovisek, ale už tam nezaznělo to, že se zjevně nejednalo o lhůtu od podání (kompletní) žádosti, ale od okamžiku, kdy stavebník pojal záměr stavět a začal si shánět podklady (stanoviska, síťaře atd.). Nevím jak jinde, ale u nás a pokud vím tak i u okolních stavebních úřadů většinou lhůty dané zákonem dodržujeme, nemáme s tím problém, samozřejmě v případě, kdy je žádost v pořádku a není třeba řízení přerušovat a vyzývat stavebníka k doplnění. Fakt jsem zvědav, co panáčci "nahoře" zase geniálního vymyslí.

PříspěvekAutorVloženo
Já si počkám, až jak tu připravenou novelu "vylepšej" poslanci. Jan 16.9.2016 12:48:21
Děj se vůle boží ... na portálu oDok se objevila informace, že připravená novela jde 21.09.2016 na zasedání vlády ... 16.9.2016 10:55:56
LM, jsme malý úřad, personální zajištění máme tak, že jedna osoba (to jsem já) si ani pomalu nemůže vzít dovolenou, a když, tak max na jeden týden, jinak se tu nahromadí nezvládnutelná kupa práce. Dovolenou si vlastně musím "napracovat", protože v době mé dovolené mě nikdo nezastupuje, práce jen stojí ve frontě a čeká na mě. Nedejbóže na delší dobu onemocnět. Z 13.9.2016 14:34:45
Vážení, když už jsme u těch skvělých zákonodárců, co nás úkolují svými úžasnými nápady. Jak řešíte personální zajištění když fungujete z 50%. Nadřízený KÚ ani MMR nám neodpovědělo, z dlouhodobého hlediska to bude neudržitelné :-(. Máme už po 4 vyhlášené VŘ a mám pocit, že opět nebude úspěšné... LM 13.9.2016 13:16:18
Stavebnímu úřadu se neustále rozšiřují povinnosti, fungující technický SZ je nenávratně ztracen, odůvodňujeme naše rozhodnutí skoro jak na úrovni soudů a do toho všeho řešíme stížnosti, lítáme po stavbách, atd. Co už může bejt jednodušší, že. JR 13.9.2016 8:32:45
Ach jo, další paskvil. Žádost o územní souhlas se nám opět mění v Oznámení záměru. Koordinované řízení je opět společné řízení. Stavby pro bydlení (tedy i bytové domy) jakékoliv zastavěné plochy do 2 podlaží + podkroví budou na ohlášení; hasiči budou vydávat závazná stanoviska k rodinným a rekreačním domům nad 200 m2 (k bytovým domům na ohlášení asi teda ne). Rodinné domy a vůbec stavby, které si stavebník staví "pro sebe", se zřejmě nebudou nijak kolaudovat (kdopak je asi zapíše do RUIANu?) KK 9.9.2016 9:16:43
Mně vadí ten návrat k doručování do vlastních rukou - např. § 87 odst. 1. 9.9.2016 8:12:01
Na https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORN9XQHE72J je zveřejněn občerstvený návrh novely SZ (15.08.2016). Čemu nerozumím, je kolaudace. Podle návrhu se budou kolaudovat jenom ty stavby, ke kterým dnes vydáváme kolaudační souhlas. Ostatní stavby (např. pro bydlení) se nemají vůbec nekolaudovat. 8.9.2016 22:39:34
Na https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORN9XQHE72J je zveřejněn občerstvený návrh novely SZ (16.06.2016) 10.8.2016 12:13:43
nemáte někdo odkaz na připravovanou novelu SZ - její navrhované znění? nějak ji nemůžu najít Helča 10.8.2016 11:42:20
Mé milé Já §79 odst.2) písm.n), p)stavebního zákona Karel 1.8.2016 8:39:03
Karle, Karle, Vy už jste zřejmě taky dál ... :-)29.7.2016 13:30:00
Paní ministryně je ještě mladá, ale má kolem sebe nějaké lidi co jí radí. Jak někdo může vypustit, že se budou lépe stavět bazény a skleníky, když dnes na to nemusí nic být? Karel 29.7.2016 13:09:43
Taky mi kolikrát připadá, že se paní ministryně v této oblasti jaksi poněkud neorientuje. Ale kategorické úvahy z huby klidně vypustí, to jo. Já bych tomu velkou váhu nepřikládal. Chudák holka to tam nemá lehké, tak strašně moc by chtěla uspět a být pochválena. Zp 26.7.2016 7:36:20
Paní ministryně neví co mluví. Zřejmě ani netuší, že nejnižší úroveň stavebních úřadů jsou ty na městech a obcích, další (nadřízenou) úrovní jsou již kraje. Takže když by chtěla rušit nejnižší úroveň (úmyslně píši "úroveň, nikoliv "úrovně"), tak by potom jako nejnižší, základní úrovní zůstaly krajské úřady. Což je samozřejmě úplná blbost. Neřkuli, že by chtěla rušit "úrovně", tedy nejméně dvě... Takže bych řekl, milí kolegové, klid. No a počkáme si, s čím přijde zase další nový ministr. a 25.7.2016 15:06:16
Je někde více informací k tomu "Chci zrušit ty nejnižší úrovně stavebních úřadů..."? JB 25.7.2016 14:17:43
Tak po shlédnutí uvedeného videa jsem se právě rozhodl uvařit si kafé a dát nohy na stůl, abych tedy nevydával rozhodnutí v termínech a nekazil celostátní průměr (245 nebo kolik dní?)... P.S.II 13.7.2016 8:33:13
MB: dobrej fór po ránu MA 13.7.2016 7:26:21
Nerozumím výroku "K zahájení stavby třeba rodinného domu potřebuje zájemce desítky formulářů a povolení, jejichž vyřízení zabere třeba i několik měsíců." Všichni přece postupujeme podle stejného stavebního zákona, že by v Praze byli dál? 12.7.2016 22:05:56
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1842374-stavebni-povoleni-elektronicky-a-zjednoduseni-zadosti-chysta-se-novy-zakon12.7.2016 15:25:36
Územně plánovací dokumentace v jednotném datovém modelu 3D pro správní území obce. Tu si projektant stáhne včetně stanovených a nastavených limitů a přes dané limity v ÚPD navrhne a umístí stavbu. Stavební úřad, dotčené orgány a vlastníci TI se vyjádří k umístění stavby v režimu náhledu k 3D modelu stavby a stavební úřad vydá jen jednu A4, že stavbu povoluje. :-) MB 12.7.2016 14:40:02
Také jsem o vystoupení slyšela, ale naštěstí neviděla. Vize pěkná, ale mimo realitu. Lhůty dodržujeme a když si kde kdo dá do svých zákonů, že stavební úřad zajistí, tak to vydání povolení holt chvilku trvá, ale nemyslím si, že je to naší vinou. Tak uvidíme, co z nich vyjde..... hp 12.7.2016 14:29:45

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 22. 10. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021