Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Jak je to s vydáváním závazných stanovisek orgánu územního plánování (§ 96b). Vím, že už se to zde trochu řešilo, ale nám ORP striktně řeklo, že musí vydávat ZS ke všem záměrům vyjma § 103 odst. 1 SZ, přestože jde např. o stavební úpravy v zastavěném území, a přes to nejede vlak. Osobně bych si vyložila § 96b odst. 1 SZ tak, že tam kde je potřeba posoudit vliv na území (tedy následně budu umisťovat: podle § 92, 96, a u všech společných řízení, kde zároveň umisťuji, tj. společné ÚR+SP, ÚS+OH, společné rozhodnutí u změny v užívání §127+§81, dodatečné povolení, kde zároveň umisťuji - nikoliv u řízení o nařízení odstranění stavby). Orgán územního plánování tvrdí, že musí vydávat stanovisko i ke stavebním úpravám, které nemají vliv na využití území. Snažím se pochopit důvod, proč to chtějí u všech záměrů, bez ohledu na to, že paragraf říká pouze tam, kde je vliv na změnu v území, tam, kde je nezastavěné území… Znamená to, že ORP bude posuzovat i zda jsou splněny podmínky pro to, zda jsou příslušní vydávat závazné stanovisko? Kdy výstupem by bylo, že zjistili, že vliv na změnu v území záměr má, nachází se v nezastavěném území, nejde o záměry v 103/1 SZ, a jde o záměry podle části třetí hlavy III dílů 4 a 5, § 126, 127, 129 nebo podle zvláštního zákona, a pokud ne, napsali by, že nejsou příslušní stanovisko vydávat? Jiný smysl v tom nevidím. Nejraději bych stavebníky posílala pouze v tom případě, který je uveden v § 96b odst. 1 SZ, už je toho tolik, že se stydím po stavebnících chtít něco, co by bylo nad rámec. Děkuji za názory.

PříspěvekAutorVloženo
Ty buňky jsou zpravidla o půdorysu 2,5x6,0m (kvůli přepravě). Pokud jsou tedy 3x, tak to dělá 45m2. Tím pádem se to nevejde do § 103 odst. 1 písm. e) bod 1) 12.3.2018 7:55:32
No nevím, ale zařízením staveniště podle mě nedojde k žádné "změně v území", no ne? Vždyť je to tam dočasně po dobu výstavby, pak to zmizí. 12.3.2018 7:47:42
Jsou to asi tři buňky, cca 2 krát 5 metrů ... Pavel 9.3.2018 16:33:15
Stavby zařízení staveniště, neuvedené v § 103 odst. 1 písm. e) bodě 1, se povolují ohlášením stavebního úřadu a územním souhlasem podle § 96. Přesně podle stavebního zákona je tedy i na takové zařízení staveniště potřeba závazné stanovisko OÚP. Spíš mě zaráží ta skutečnost, že to stavební úřad chce vůbec povolovat. Pokud by se jednalo o nějaký velký shluk staveništních kontejnerů např. ve dvou patrech - chápu, ale toto... Spíš zde mělo zareagovat v novele stavebního zákona MMR a mělo zde dojít ke zjednodušení a specifikovat přesněji podle potřeb výstavby různých staveb, které zařízení staveniště nepovolovat, které územním souhlasem a které ohlášením. MMR zapomnělo na tolik věcí, že toto podle mě ani nikoho nenapadlo řešit - bohužel 9.3.2018 10:28:21
Rozumím tomu správně, že jste z ÚÚP a dostal jste na stůl žádost o ZS? Pokud ano, proč si myslíte, že je to úlet ze strany SÚ? Já v tom žádný úlet nevidím. a 9.3.2018 10:24:54
Teď jsem dostal na stůl povolení tří kontejnerů pro zařízení staveniště. Obsahují WC atd. Není to úlet ze strany příslušného stavebního úřadu? Pavel 9.3.2018 10:11:47
Ještě doplňuji, že jsme kolegům z OÚP doporučili, aby si vytvořili vzor sdělení, že nejsou u konkrétních záměrů dotčeným orgánem, protože hlavně teď ze začátku jim žádosti chodí doopravdy na všechno. postupně si ale již projektanti zvykají, na co je žádat mají a na co už ne XML 23.2.2018 12:29:54
Ustanovení § 96b odst. 1 SZ je dle mého názoru jednoznačné. Hlava III díly 4 a 5 se týkají umístění staveb a k tomu jsou doplněny ust. § 126, 127 změna užívání a § 129 dodatečné povolení. Zásadní je, zda rozhodnutí stavebního úřadu vyvolá změnu v území. Pokud rozhodnutí SÚ nevyvolá změnu v území, tak se závazné stanovisko OÚP nevydává, typicky stavební úpravy, ohlášení či stavební povolení a záměry uvedené v § 103, pokud jsou v zastavěném/zastavitelném území. Nařízení odstranění stavby podle § 129 též nevyvolává změnu v území, a proto OÚP nemůže být u tohoto řízení dotčeným orgánem. Podle vašeho příspěvku mi připadá, že vaši kolegové z OÚP mají málo práce a nejraději by posuzovali vše, což ale nesmějí. Ještě asi chvíli potrvá, než se to na některých místech ustálí... XML 23.2.2018 12:25:58

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 22. 10. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021