Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Rad bych se zeptal, zda-li obec muze na bungalovu vyzadovat sklon strechy 40 stupnu a vice ? V uzemnim planu to je, ale ze zakona mi obec nemuze mluvit do sklonu strechy, ktera obzvlast na nepatrovem dome vypada dost divne, pokud je sklon vetsi jak 30 stupnu. V navrhu mam strechu valbovou, a tam je doporucen sklon 25 st. Jak se branit (ma na to obec vubec pravo) proti nutnosti mit strechu 40 st. (nechci patrovy dum, a moc nechci ani sedlovou strechu, libi se mi valbova).Dekuji a zdravim

PříspěvekAutorVloženo
Od čeho usuzujete, že "stavaři na to kašlali" generálně ještě k tomu? Hlavně že jste ta správná odbornice na posuzování souladu se zákony i ÚPD a potažmo ÚÚP. Architekti (zpracovatelé ÚPD) a spol., vč. schvalujících obcí právě v rozporu s Vašim názorem řeší také plochy bydlení čistého, místo venkovského na vesnicích - otřes. Nahňácané stelity bez veř. ploch atd.Takže jak u stavařů, tak u ÚUP nelze generalizovat kvality a znalosti milá dámo. 2.3.2019 10:48:25
Jsem ráda, že se zde objevují odpovědi, které bych hned podepsala - bungalow není typickou stavbou pro naši zem ať se jedná o jakýkoliv kraj. Můžeme respektovat používání novodobých materiálů, ale nezavádějme do naší krajiny cizí stavby, chceme přece zachovat něco pro naše potomky. Souhlasím, že je správné vydávat ZS úřadem územ.plánování, stavaři na to kašlali, i když to podle zákona dělat měli, pak to vypadá, jak to vypadá. Jestli nám to zas vezmou, tak ať rovnou zruší územní plánování... Pořád se jde na ruku investorům a zřejmě "po nás potopa". Jak chcete naplnit požadavky PÚR a ZÚR na zachování svébytnosti atd., pokud nebudeme dostatečně přísní? Macek 1.3.2019 13:34:58
Ano kolegové, je to jak u blbých. A přitom právě toto byla snad jediná změna v novele SZ, kterou jsme uvítali jako smysluplnou. LL 27.9.2018 9:38:41
Posuzovat to mají opět stavební úřady. Pro zájemce, tady je odkaz: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=279&CT1=0 Z 27.9.2018 9:36:32
Zrušení §96b?! To mě dost překvapuje, taky si myslím, že soulad s ÚP musí posoudit ten, kdo územní plán dělal, protože nikdo jiný se v tom nevyzná a vím, kolik problémů tady s tím bylo, že ti stavební technici mžourali a mžourali a pořád nevěděli, jestli můžou říct, že záměr v souladu je nebo není. Takže já jsem změnu v tomhle směru uvítala jako konečně aspoň jednu smysluplnou věc. Kdo bude zajišťovat posouzení souladu, jestli se zruší §96b? NEV 27.9.2018 9:31:40
Ode zdi ke zdi. 27.9.2018 9:29:03
To s Vámi mohu jen souhlasit. Problém je v tom, že pro ÚÚP je to "moc práce" (přestože dostali hromadu lidí navíc), takže od 17.9.2018 je v poslanecké sněmovně novela stavebního zákona, která navrhuje okamžité zrušení § 96b. Z 27.9.2018 8:31:32
Někteří architekti jsou opravdu mimo! Nechci se nikoho dotknout, ale než začaly ÚÚP kontrolovat ÚP a vydávat ZS, tak se často stávalo, že SÚ povolil i to, co ÚP zakazoval (mohl bych vám vyprávět). Nevím zda to bylo z neznalosti ÚP... Je ale logické, aby stanoviska vydával ten, kdo územní plán zná, nebo ho dokonce pomáhal vytvářet. Takže si to přeberte jak chcete. Architekt 26.9.2018 20:48:36
Tvoří v kombinaci se samosprávou. Takže když se mi nelíbí, že v daném sídle mohou být jen sedlové střechy, zkusil bych se poptat starosty :-) FT 26.9.2018 11:22:47
Pane architekte, potom mě ale napadá otázka, proč autorizovaní architekti tvoří územní plány právě takové, jaké tvoří? Že by byli úplně mimo a chtěli vytvářet skanzeny? Ty "požadavky", které napadáte, totiž netvoříme my na stavebních úřadech, ale právě vy architekti. Z 26.9.2018 11:01:24
Anonyme, jasně že i u nás jsou takové stavby, i když se mi to osobně příčí, ale nemám žádné zákonné páky, jak to nepřipustit. Jarda 26.9.2018 10:40:57
Každé období nese určitý způsob stavění. Že se na začátku 20. století stavěly na vesnicích stavby obdélníkového půdorysu se sedlovými střechami bez podkroví, s jednou setnicí a přilehlým chlévem je každému asi jasné...Ale proč o 100 let dopředu stavět stavby těmto podobným? Tomu nerozumím...Máme tu různé předpisy...např. energetické...a zrovna ty budou od roku 2020 tak přísné, že se v hojné míře budou stavět převážně obdélníkové stavby s plochými nebo pultovými střechami se sklonem do 20° (aby vyšel PENB)...Takové požadavky co tu uvádíte patří snad jen do SKANZENU!!! Architekt 25.9.2018 21:46:01
Přátelé, kteří jsou proti takové stavbě buďte tak od té dobroty a sdělte Vaše správní území. Vsadím se, že takové stavby s Vašim požehnáním u Vás jsou. Doufám, že to na férovku sdělíte. 25.9.2018 21:11:04
Souhlas s Jardou. Bungalov s valbovou střechou je absolutně netypický a nepůvodní pro českou krajinu. Popravdě nevím, co se na tom lidem kromě nízké ceny líbí. Nicméně územní plán nemůže regulovat sklon střechy. Územní plán může obsahovat prvky regulačního plánu, ale až u územních plánů vydaných od 1.1.2018 a tyto prvky musí jednoznačně chtít zastupitelstvo, jinak se do územního plánu nezahrnují. Ve vašem případě bude vydávat orgán územního plánování stanovisko, jak psal Z. Pokud bude stanovisko negativní, nemůže stavební úřad stavbu povolit VN 25.9.2018 10:38:28
Všichni obdivujeme krásné malebné vesničky třeba v Rakousku, ale když přijde na vlastní stavění, tak nikdo nechce svoji stavbu přizpůsobit svému okolí, aby taky "zapadla". Třeba takový bungalov s valbovou střechou je typická ukázka absolutně nepůvodního tvaru stavby do klasické venkovské zástavby prostě nepatří. Leda tak do nějakého satelitu, kde už je to stejně jedno. Jarda 18.9.2018 7:33:03
m.: Po novele může ÚP (anebo jeho změna) obsahovat prvky regulačního plánu... Což zrovna nemusí být nutně tento případ. FT 18.9.2018 7:24:33
Sklony střech je podrobnost, která do územního plánu nepatří. Nicméně obecně platí, že jakákoliv stavba musí svým charakterem respektovat a vhodně doplňovat okolní zástavbu m. 17.9.2018 16:48:56
xx, jak můžete souhlasit s něčím, o čem nic nevíte? Neznáte přece tu obec, její zástavbu, podmínky atd. atd. Ale souhlasíte? Vy jste jasnovidec? 16.9.2018 22:15:35
S politováním sděluji, že se tomuto regulativu v ÚPN neubráníte. S Vašim názorem na valbovou střechu já osobně za obecný stavebí úřad souhlasím, pokud není Vaše lokalita v horské oblasti. xx 16.9.2018 21:55:52
Co tady prosím očekáváte? I kdybychom Vám poradili cokoliv, tak ve věci stejně rozhodne Váš stavební úřad a jeho rozhodnutí můžete zvrátit jedině tak, že se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvoláte. uc 16.9.2018 19:04:20
Máte pravdu, obec Vám nemůže mluvit do sklonu střechy. Ale Úřad územního plánování Vám vydá negativní stanovisko pro rozpor s územním plánem a stavební úřad Vám stavbu nemůže povolit. Pokud se Vám nelíbí, jaké domy se mohou ve Vaší obci stavět, musíte stavět jinde. Z 16.9.2018 18:27:07

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 22. 10. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021