Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: Kolegyně Lído, to co tam předváději je neskutečné s touo navrženou další nemožnou novelu SZ. Z důvodové zprávy. Pracovníci, kteří během dosavadní doby platnosti zákona č. 225/2017 Sb. posílili orgány územního plánování, resp. prostředky na ně vynaložené nepřijdou vniveč, protože posílené orgány územního plánování konečně budou schopny vykonávat hlavní odbornou činnost, kterou mají vykonávat především, totiž pořizování územních plánů a dalších dokumentů územního plánování.

PříspěvekAutorVloženo
jsem zvědav jak tohle dopadne... zajímavý je zejména ten argument vlády o nekomptetentnosti SU posuzovat soulad s UPD - proboha a kdo to posuzoval do 1.1.2018 ? Nové "posily" na UUP a OUP jsou fakt zkušení matadoři, kteří to mají všecko v malíčku a proto už jsou za necelý rok v osmiměsíčním skluzu... projektant 6.11.2018 0:45:12
Nevěřím, že za 5 let bude nový, efektivní a KVALITNÍ stavební zákon. Ne s touhle politickou garniturou. 26.10.2018 13:12:58
Stavební zákon byl od roku 2007 několikrát novelizován. Je zřejmé, že bude zase několikrát novelizován a asi se dočkáme do cca 5let (odhaduji) nového stavebního zákona. Co s tím uděláme? NIC. ZASE SI S TÍM BUDEME MUSET PORADIT. 26.10.2018 13:05:10
Kolegové, četl jsem vyjádření MMR ČR k návrhu poslanců na vydání této další novely stavebního zákona (sněmovní tisk 279/0) ke zrušení celého § 96b SZ, kde v závěru je uvedeno, že s navrženým pozměňovacím návrhem zásadně nesouhlasí. Důvody jsou uvedeny uvnitř vyjádření - 8 stran (byl bych tentokrát vyjímečně stejných názorů jako MMR). Stavi 26.10.2018 12:36:37
Souhlasím s VH. Normálně udělat nějaký zkušební režim na vybraných úřadech, aby se pochopilo, jestli to není plné chyb ... pak to teprve schválit. Marek 19.10.2018 12:49:14
Jsem zvědav zdali ministerstvo pro místní rozvoj někdy pochopí, že je nutné zákony připravovat ve spolupráci s prvoinstančními úředníky. Ostatní , včetně krajských, jsou pouze alibistické figury (až na nepatrné výjimky). Dosud to vypadá tak, že vyhovíme nějaké vlivné skupině, upravíme zákon, ono to nějak dopadne. A když blbě , tak to holt ( a zase blbě) změníme. Jedním slovem: Neschopnost. Anebo co hůř : Lhostejnost. Ale asi obojí. VH 19.10.2018 9:41:34
připomíná mi to pohádku..."odvolám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil" Helča 19.10.2018 8:56:26
Sněmovna bude novelu projednávat s nesouhlasným stanoviskem vlády. Jak to dopadne? Vláda je menšinová, takže kdo ví? 18.10.2018 9:26:31
To jako že vláda s novelou nesouhlasí? Takže novela neprojde? 18.10.2018 9:22:10
Výsledek jednání: Vláda schválila nesouhlasné stanovisko k novele SZ Jelimán 18.10.2018 7:32:30
Nebude to 2 x do roka. Bude to v každém odůvodnění povolení, a to jak v rozhodnutí, tak v zjednodušujících postupech. Vás snad k rozsáhlému odůvodnění, včetně posouzení souladu s územním plánem, váš kraj nenutí? Spadne to na nás všechno a úřady územního plánování budou dělat nové územní plány a jejich změny (těch se dělá několik do měsíce :-)). Super! 15.10.2018 14:46:21
Ode zdi ke zdi. Ještě to nepaltí ani celý rok, a už "se to neosvědčilo"? 8.10.2018 13:59:59
Samozřejmě sami pro sebe si závazná stanoviska psát nebudeme, to je jasné. NO 8.10.2018 10:59:44
Přesně tak. A jen ve společném a při souboru staveb. Takže tak 2x do roka. Pro RD samozřejmě ne, to je naše rozhodování. 7.10.2018 23:02:26
Tak si ten návrh přečtěte, závazná stanoviska by jsme psali pro speciály a kraje. 7.10.2018 13:02:55
Tak to bohužel nechápete. Pro koho bychom to ZS asi tak psali, kolego? Ve Vámi popsaném případě prostě vydáme rozhodnutí. 6.10.2018 16:18:40
Jestli to dobře chápu, tak klasicky u RD (společný souhlas podle §96a) budou obecné stavební úřady vydávat závazné stanovisko... AI 5.10.2018 18:10:30
Ale jo, tak to teda upřesním: V drtivé většině případů nebudou obecné stavební úřady psát ZS. Podle letošních zkušeností tipuji, že bychom psali max 1 - 2 ks ročně. 5.10.2018 14:28:12
Novela: §6, odst.3, písm. b) Vydává závazná stanoviska podle §91; § 91, odst.(1) Obecný stavební úřad příslušný podle § 6 odst. 3 písm. b) posuzuje, zda je záměr přípustný z hlediska souladu s politikou územního rozvoje a územně plánovací dokumentací a z hlediska uplatňování cílů a úkolů územního plánování, či nikoliv. Jestliže shledá záměr přípustným, může stanovit podmínky pro jeho uskutečnění. (2) Jedná-li se o řízení vedené speciálním stavebním úřadem podle § 15 nebo jiným stavebním úřadem podle § 16 odst. 2, vydá obecný stavební úřad závazné stanovisko, ve kterém určí, zda je záměr přípustný z hledisek uvedených v odstavci 1, či nikoliv. Jestliže shledá záměr přípustným, může stanovit podmínky pro jeho uskutečnění. (3) Závazné stanovisko podle odstavce 2 vydá obecný stavební úřad též v případě, že řízení vede krajský úřad. (4) Ustanovení odstavce 1 až 3 se použijí i na vydání společného souhlasu podle § 96a. AI 5.10.2018 14:08:30
Al - nebudou psát ZS, budou zase rozhodovat v územním řízení. 5.10.2018 11:40:58
To platí všude. Když vidím některé souhlasy stavebních úřadů s ohlášenou stavbou RD na 13 stranách hustě popsaných podmínkami správců VTI, tak si také myslím něco o formalistickém byrokratismu (jsem úředníkem stavebního úřadu).5.10.2018 11:25:03
Tak jestli projde tadle novela, tak se těším co budou psát do závazného stanoviska obecní stavební úřady...a hlavně pak ty odvolačky.. Ale osobně si myslím, že tato novela je velkou chybou a krokem dozadu.. AI 5.10.2018 11:21:22
Nejhorší je ten úředník, který se snaží úředničit a papírovat a myslí si, jak bude díky takové byrokracii všem dobře - nebude. Je potřeba stát pevně na nohou a používat selský rozum. Úředníci z OÚP nikdy nebyli u procesů povolování staveb a teď si myslí, že zachrání planetu. Už teď má závazné stanovisko OÚP min. cca 4 stránky se zbytečnými kecy, které nikoho nezajímají a nikomu nepomáhají a předpokládám, že obsahově se ještě tak zdvojnásobí po novelách, které nyní můžeme očekávat s pravidelností 2-3 měsíců, protože budou obsahovat stále více a více chyb, které se budou opravovat dalšími chybami. VN 5.10.2018 10:24:30
Abychom se pořád nenaváželi do UUP, ale u nás mají např. závazná stanoviska památkářů nezřídka 10 a více stran ... a to i u celkem obyčejných bezproblémových věcí. NO 5.10.2018 10:14:38
Pavle, nechápu Vás. Co je to za argument, že někdo řekl, že to někde píšou lépe. A proto Vy jste přitvrdili? Takže ne proto, že je to potřebné pro zákonný výsledek Vaší práce, ale abyste nevypadali jako amatéři? Milý kolego, kdybychom takto postupovali my na stavebních úřadech, tak píšeme stavební povolení na 50 stran A4, bude to trvat měsíc a vydáme toho desetinu oproti dnešku. Zahltíme tak systém a co bude dál? Někdy ale mám pocit, že by to nebylo marné to zkusit. Vyhodit nás nemůžou, protože už teď se nedají sehnat noví lidé na stavební úřady, tak co by s tím ministranti dělali? Změnili stavební zákon tak, jak to dělají kvůli ubrečeným ÚÚP? a 5.10.2018 9:02:08
Psali jsme to taky na stránku. Pak přišla kolegyně z kávy ze stavebního úřadu a řekla, že to je ametérština, že tam a tam to píšou lépe. Tak jsme v počtu stran taky přitvrdili. Ať vydá MMR šablonu a já tam jen doplním ano, je přípustný či ne, není přípustný. Klidně. Já si třeba myslím, že poslední novela byla chybná ... pohlídá vodoprávní úřad to, že v území je platná územní studie a on povoluje studnu uprostřed komunikace? Ne. Ať každý stavební úřad si hlídá to co má a nebo ať posílí úřady územního plánování. Ať se nařídí jednotná struktura stavebních úřadů a stanoví počty lidí, kteří tam mají být. Udělal jsem si statistiku a u ÚÚP podobné působnosti to vypadá tak, že někde je na úředníka 13000 lidí a někde 5000 lidí ... co to je? Pavel - ten co zakládal vlákno 5.10.2018 8:29:53
Doplním kolegu "NO" - nejen že to stačilo, ale procházelo to úspěšně i soudními přezkumy. a 5.10.2018 8:21:31
Jak poznamenal Pavel, pravda je, že posouzení "souladu" od UUP vypadá úplně jinak, než posouzení od mně v územních rozhodnutích vydaných před novelou. Já jsem to tak nerozpatlával, měl jsem to maximálně na jeden odstavec, určitě ne na několik stran, jak to dělá UUP. A stačilo to. NO 5.10.2018 8:10:46
Anonym - je mi to jedno. V životě už jsem něco zažil a vím, že kvůli pár papírům navíc nebudu stahovat gatě, když brod je ještě daleko :-) Já vidím velký problém v tom, že ÚPD má výrok o 150 stranách a kdo by to četl? Podle mého by pomohlo to, aby tam přibyly kapitoly o tom, co má hlídat ÚÚP, co obecný stavební úřad, co vodoprávní a co silniční ... potom by byl klid. Pavel - ten co zakládal vlákno 5.10.2018 8:01:12
Pavle nelíbí se mi to a dělat chci i nadále na st. úřadě. Ale Vám se to zamlouvá, že ano? Ubyde Vám práce na ÚÚP, no kdo by to nechtěl. Jinak nic proti Vám osobně. Je málo pravomocí pro obecné st. úřady a nepodstatné změny ÚP než se vůbec projednají jsou na roky. Otřesné pro všechny. 4.10.2018 21:12:21
já: radši to nesledujte, protože pokud to projde, tak Vám na SÚ přibyde zase práce a ještě budete vydávat závazná stanoviska...někdo ve vládě vás má asi rád ;-) AI 4.10.2018 17:36:06
Tady https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=279 můžeme sledovat, jak to s tím vypadá. 19.9. zasláno k projednání ve vládě.2.10.2018 8:25:52
Kolegové ze SÚ, co se třeba domluvit, že by každý z nás napsal na ministerstvo? Než tady jen prázdně fňukat? Za náš SÚ si troufám tvrdit, že tam určitě napíšeme. Když nás bude víc, třeba se nad tím zamyslí. calamity-jane 2.10.2018 6:42:39
pepe, ... a pak se kolegyně probudila a měla ruku v nočníku. 1.10.2018 17:00:10
17.9. rozesláno poslancům a o tři dny (spíš dva) později smeteno v prvním čtení? :-) TF 1.10.2018 16:50:28
Kolegyně byla na školení dne 20.9.2018, kde jim školitelka řekla, že tato novela neprošla dál, smetli to prý hned po prvním čtení. pepe 1.10.2018 15:47:18
Nebuďte jak malé děti. Ano, svět je nespravedlivý a jestli se to někomu nelíbí, tak ať jde dělat něco jiného ... pak třeba nebude, kdo by to dělal. Už se to tady řešilo na rekordním vlákně ze dne 14.6.2018. Spíš by mě zajímalo, jak to bude prakticky fungovat, pokud budeme mít 60 dnů na "tichý souhlas". Kdo nám dá dokumentaci a tu vrátíme či si ponecháme. Nebo dostaneme "úřední lejstro" a na základě toho se rozhodneme? Viz. článek ministryně na Novinkách a dokument rekodifikace stavebního práva na webu MMR. Pavel - ten co zakládal vlákno 1.10.2018 14:52:14
Tady je vidět, že kdo fňuká, vyhraje. A zase to navalíme stavebním úřadům. Ty si poradí vždycky se vším. l 1.10.2018 13:59:43
Rd: je vidět, že o práci na stavebním úřadě nevíte vůbec, ale vůbec nic. A je zbytečné se tady rozepisovat o kontrolních prohlídkách staveb, psaní různých nesmyslných potvrzení pro různé instituce, práci s RÚIAN a další radosti kromě vydávání příslušných povolení. O těchto radostech se těm na územním plánování ani nezdá. L 1.10.2018 13:57:31
To už snad ani není možný!!!!??? 1.10.2018 13:52:51
Stavebním úřadům novelou ubylo práce??? Člověče, vzbuďte se! Anebo jste magor.... a 28.9.2018 18:58:27
Řekl bych, že Rd je buď člověk zvenčí, který vůbec nemá potuchy, o čem píše, anebo prostý provokatér, který se bude v koutku těšit, jak nás rozparádil. Za mě - nemá vůbec cenu na takové nesmysly reagovat. Z 28.9.2018 15:09:45
co to plácáte za nesmysly človíčku. Jste dalek od toho co řeší stavební úžady. Neodpovídáte za nic a jako úplnou zhovadilost jste napsal: Některé stavební úřady omezují provozní dobu jen na pondělí a středu a je nutné si předem domlouvat návštěvu úřadu, Víte proč? Nechám to zdůvodnění na jiných. Flákate se a to Vám další novela st. zákona ještě v té lemlovské práci pomůže. (§ 96b). 27.9.2018 22:40:01
My jsme nabrali na ÚÚP dvě šikovná děcka po škole hned po novele a stíháme.Pracovní morálka na stavebních úřadech (Plzeňský kraj)upadá, referenti diskutují, radí se, školí se a na stavebníky čas nezbývá.Některé stavební úřady omezují provozní dobu jen na pondělí a středu a je nutné si předem domlouvat návštěvu úřadu, jinak nebudete vyřizováni. Stavebním úřadům novelou ubylo práce a měly by začít pracovat. Rd 27.9.2018 21:36:31

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 22. 10. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021