Česky English Deutsch Francais

Diskuse k novému stavebnímu právu

Diskuse na téma: na MMR bylo dnes zveřejněno nové stanovisko k přezkumu závazných stanovisek https://www.mmr.cz/cs/Ministerstvo/Stavebni-pravo/Stanoviska-a-metodiky/Uzemni-rozhodovani-a-stavebni-rad/Prezkum-zavaznych-stanovisek-v-rezimu-stavebniho-z

PříspěvekAutorVloženo
Já měl za to, že proti jakémukoli závaznému stanovisku se dá odvolat až v rámci rozhodnutí prvoinstančního úřadu. Tzn. může dojít k tomu, že stavební úřad vydá rozhodnutí, které bude postaveno na chybně vydaném závazném stanovisku (jedno jestli OÚP, hygiena, hasiči apod...). Je pravda, že to co ministerstvo vyplodilo, je vlastně odvolání proti vydanému stanovisku a jmenuje se to přezkum. CO je ale nesmírně zarážející, tak samo ministerstvo tady vytváří prostředí, kdy se předpokládá, že závazná stanoviska jsou spíše nezákonná než zákonná. Nemělo by snad ministerstvo předpokládat, že závazná stanoviska jsou v prvé řadě perfektní bez vady? A přezkumem si to podělalo samo ministerstvo, kdy omezilo dobu platnosti závazného stanoviska OÚP. Místo toho, aby se to lehce opravilo, tak vydává tuto nesmírně krkolomnou metodiku GH 4.10.2019 15:00:30
A co s takovým závazným stanoviskem, které sice není nezákonné, ale je věcně nesprávné. MK 4.10.2019 13:34:46
Já to pochopil tak, že přezkum ZS lze zahájit pouze do 1 roku od vydání ZS, a to ať už v průběhu odvolacího řízení, nebo i před ním, dokonce i před vydáním rozhodnutí ve věci. V každém případě ale vždycky jen do 1 roku od vydání ZS. Nebo jsem to pochopil blbě? Ani bych se nedivil, je to tak nesrozumitelně napsané. Pája 4.10.2019 13:33:45
"...za chvíli se dozvíme, že v souhlasu, který vydáváme musí být též několika stránkové odůvodnění, aby se dal přezkoumat, teda aby se proti němu dalo "odvolat", jak proti závaznému stanovisku." - To už kraje po nás chtějí nějaký ten pátek. 4.10.2019 8:13:51
Přečetl jsem si to 3x a stále tomu nerozumím. Něco říká zákon, nějak to mění metodika a snaží se do zvláštního zákona včlenit prvky obecné, tam, kde ani nejsou a dohromady z toho vzniká kočkopes. Naštěstí jsem prvoinstanční a na druhou stranu je mi fakt jedno, jestli lze závazné stanovisko ÚP přezkoumat, ať si to řeší krajánci. Ten poslední odstavec mě fakt dojímá. Dokáže mi někdo vysvětlit, jak si na ministerstvu představují přezkum závazného stanoviska? Kdo a kdy bude dávat podnět na kraj? Touto metodikou chce tedy MMR říci, že ten, kdo žádá o závazné stanovisko, může po jeho vydání dát podnět na kraj a nechat jej přezkoumat nejen jeho nezákonnost, ale i věcnou správnost? Pak ale nechápu smysl závazných stanovisek, jelikož dotčené orgány mohou rovnou vydávat rozhodnutí a dostáváme se o 20 let nazpět, kdy to fungovalo a dotčené orgány vydávaly rozhodnutí. Takže se vymyslely závazná stanoviska a postupně se dostáváme k tomu, že závazné stanovisko je vlastně rozhodnutí, a odvolání proti němu se jmenuje přezkum. To je panečku ...! za chvíli se dozvíme, že v souhlasu, který vydáváme musí být též několika stránkové odůvodnění, aby se dal přezkoumat, teda aby se proti němu dalo "odvolat", jak proti závaznému stanovisku. 4.10.2019 7:51:05
Po přečtení a že jsem to četl několikrát, mi z toho plyne, že přezkum ZS lze zahájit do 1 roku od jeho vydání, nebo, pokud tato lhůta uplynula, tak v odvolacím řízení, ve kterém se zkoumá jak věcná správnost tak i zákonnost. Po odvolacím řízení už ale není přezkum ZS možný a to ani kdyby stále trvala ona roční lhůta od vydání ZS. XX 3.10.2019 13:06:28
Jsem to přečetl a mám z toho dojem, že se MMR tak nějak kostrbatě snaží "vylepšit" ten holý fakt, že s nezákonným závazným stanoviskem po jednom roce od jeho vydání už nikdo nehne, i kdyby jeho nezákonnost byla donebevolající. A že se to může klidně stát - řízení kolikrát trvá rok i déle, třeba když je nutno ho přerušit, něco doplnit, atd. Přerušením řízení se ale bohužel ta jednoroční lhůta od vydání ZS nestaví, běží dál. Takže po roce vydáte rozhodnutí, i s tím nezákonným ZS, ale odvolání proti tomu v podstatě nemá šanci, takové ZS už nikdo zrušit nemůže. Tak takhle to vymysleli ti naši tam nahoře. AK 1.10.2019 10:55:24

Přidat příspěvek

Jméno:
Email:
Příspěvek:
Z důvodů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište text "NOSPAM" (bez mezery):
TOPlist
Kontakty Mapa stránek RSS Prohlášení o přístupnosti TOPlist
Poslední aktualizace stránky 27. 10. 2021 |© Ústav územního rozvoje , 2001–2021