K 1. 1. 2023 nabyly účinnosti prováděcí předpisy ke stavebnímu zákonu, které zavádějí požadavky na standardizaci územně plánovacích dokumentací, zejména územních plánů.
Povinnost zpracovávat vybrané části územně plánovací dokumentace, její aktualizace nebo změny a úplné znění v jednotném standardu je dána v § 20a odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb. (stávající stavební zákon). Podrobnosti jednotného standardu zavedla s účinností od začátku roku 2023 vyhláška č. 418/2022 Sb., zveřejněná ve Sbírce zákonů v částce č. 188, kterou se mění zejména vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů.
Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje do budoucna standardizovat všechny územně plánovací dokumentace, aktuálně jsou však stanoveny podrobnější požadavky jednotného standardu pouze pro územní plány. Požadavky na jednotný standard územních plánů dané vyhláškou vycházejí z požadavků uplatňovaných od roku 2019 formou metodického pokynu. Původní metodický pokyn a další archivní materiály najdete na stránce Neaktuální stanoviska a metodiky.
Novelou vyhlášky č. 501/2006 Sb. bylo zavedeno podrobnější členění ploch s rozdílným způsobem využití. Toto podrobnější členění je nutné využívat při tvorbě územních plánů. V konkrétních územních plánech se neužívají všechny podrobněji členěné plochy, ale pouze ty z nich, které jsou pro dané území relevantní.
Novelizovaná vyhláška č. 500/2006 Sb. definuje standardizované jevy územního plánu, jejich datovou strukturu, označení předávaných složek a souborů včetně přípustných výměnných formátů a požadavky na zeměpisné usazení, barevnou hloubku a rozlišení rastrových dat. Požadavky na data i výměnné formáty jsou stanoveny tak, aby bylo možné zpracovat územní plán v programech na bázi GIS i CAD. Jako podporu projektantům Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ústavem územního rozvoje připravilo:
Součástí jednotného standardu jsou též požadavky na grafické vyjádření standardizovaných jevů. Fakticky je standardizován celý výkres základního členění území, celý výkres veřejně prospěšných staveb, opatření a asanací a nejčastěji užívané prvky hlavního výkresu. Jednotný standard neurčuje konkrétní regulaci jednotlivých jevů, která musí být vždy tvořena a nastavena pro dané řešené území.
Kontrola souladu územních plánů s jednotným standardem se provádí pomocí kontrolního nástroje (tzv. ETL nástroj).
Do konce první poloviny roku 2023 bude ETL nástroj zpřístupněn pořizovatelům i projektantům na internetu k bezplatnému užití.
Vyhláška č. 418/2022 Sb. obsahuje přechodná ustanovení, která určují, kdy je nutné jednotný standard využít. Podle dosavadních předpisů se dokončí všechny územně plánovací dokumentace, u kterých bylo k 31. 12. 2022 doručeno oznámení o konání veřejného projednání, a všechny změny nebo aktualizace územně plánovacích dokumentací, u nichž došlo ke schválení zadání (obsahu změny/aktualizace nebo zprávy o uplatňování obsahující pokyny pro zpracování návrhu změny/aktualizace). Do souladu s požadavky novelizovaných vyhlášek č. 500/2006 Sb. a č. 501/2006 Sb. je třeba převést územně plánovací dokumentace první změnou či aktualizací, jejíž pořizování bude zahájeno po 1. 1. 2023. Výjimka se uplatní u „starých“ dokumentací (schválených před 1. 1. 2007), které půjde měnit bez převedení do jednotného standardu, pokud bylo pro danou obec k 31. 12. 2022 schváleno zadání nového územního plánu.
K jednotnému standardu je zpracován metodický pokyn, který vysvětluje a upřesňuje požadavky dané vyhláškou, a katalog jevů obsahující zejména požadavky na grafickou podobu standardizovaných jevů. Postupně jsou k jednotnému standardu doplňovány nejčastější otázky a odpovědi. Doplněn je pro informaci i rozdílový text nynější a předchozí verze metodického pokynu, ze kterého jsou patrné všechny provedené změny, a stručný přehled provedených změn. Pokud ani po nastudování vyhlášky a metodiky nebudou některé otázky objasněny, mohou projektanti a pořizovatelé zaslat dotaz na e-mail KonzultacniStredisko@uur.cz.
Obce nad 5 000 obyvatel mohou pro přípravu projektů s využitím dotace z Integrovaného regionálního operačního programu – IROP, zaměřených na změny územních plánů, které uvedou územní plán do jednotného standardu, využít Konzultační servis IROP.
Konzultační servis IROP je služba určená ke zjednodušení komunikace při řešení dotazů před podáním žádosti o podporu v rámci IROP, a to k dotazům k výzvám, k přípravě projektových žádostí a dílčím konzultacím k veřejným zakázkám.
Obce do 5 000 obyvatel (včetně) mohou pro přípravu projektů s využitím dotace z národního programu 11755 Podpora územně plánovacích činností obcí 2023+, zaměřených na pořízení nových územních plánů (u obcí, které nemají územní plán nebo obcí, které mají územní plán schválený před 1. 1. 2007) nebo na změny územních plánů, které uvedou územní plán do jednotného standardu, využít informace uvedené na webu MMR – Národní dotace – Územní plán 2023.
Pokud ani po nastudování všech zveřejněných dokumentů a metodiky nebudou některé otázky objasněny, mohou projektanti, pořizovatelé a obce zaslat dotaz na e-mail lenka.vesela@mmr.cz.
K jednotnému standardu územních plánů připravilo ministerstvo ve spolupráci s krajskými úřady na leden a únor 2023 školení ve všech krajích. Sledujte prosím informace jednotlivých krajských úřadů. Prezentace a videonahrávka ze školení je zveřejněna níže.